Takip edin :
Güncelleme : 16.9.2019 16:07 - Pazartesi
Anaokulu


Kategoriler
Kitap
Kitap sitesinde yeni çıkan kitapları, son çıkan kitapları, kitap önerileri, en çok satılan kitaplar ve en çok aranan kitapları bulabilirsiniz. Ayrıca yazarlar hakkında bilgi edinebilir ve kitaplarını bulabilirsiniz.

Kürt Ülkesinde Avrupalı Bir Kadın

Kürt Ülkesinde Avrupalı Bir Kadın
Kitap Adı
:
Kürt Ülkesinde Avrupalı Bir Kadın
Barkod
:
9786055279189
Basım Tarihi
:
2012-11
Sayfa
:
304
Boyut
:
145-225
Kapak Türü
:
Karton
Kağıt Türü
:
2. Hamur
Dil
:
Türkçe
Basım Yeri
:
İstanbul
Toplam Okunma :
595
Kürt Ülkesinde Avrupalı Bir Kadın özeti
Abdurrahman Qasımlonun eşi Hélène Krulichin hatıraları... Abdurrahman Qasımlonun eşi Hélène Krulichin hatıraları, "Kürt Ülkesinde Avrupalı Bir Kadın" adıyla Avesta Yayınları arasında çıktı. Kitabı Fransızcadan Türkçeye Nihat Nuyan çevirdi. Burada Lena adı ile anılan Hélène Krulichin Abdurrahman Qasımlo ile tanışması, komünist rejim altındaki Çekoslovakyada, üniversitedeki bir kutlama sırasında gerçekleşir. Hafif aksanından, onun Slovak olduğunu sanır. Oysa o Kürt ve Müslümandır, ama inançsız hale gelmiştir. Pragdaki İran Büyükelçiliğinde onunla evlenebilmek için, Lena İslam dinine geçer. Onunla hayatını birleştirerek, Kürt davasını da benimsemiş olur: Kocası gerçekte yıllar içinde İran Kürdistan Demokrat Partisinin (PDK-İ) Genel Sekreteri ve yurdundaki farklı Kürt hareketleri arasında en saygı duyulan lider haline gelecektir. Lena ve Abdurrahman Tahrana yerleşmeye giderler. Lena için fevkalade olan şey, bundan böyle, manzaralarına hayran kaldığı ve bu hayranlığı hep sürecek olan Kürdistana ve gitgide tanımayı ve sevmeyi öğrendiği Kürtlere duyacağı aşktır. Bu Batılı kadın, erkekler ile kadınlar arasındaki kaçınılmaz eşitliğe olan güçlü inancını yitirmeksizin, ruhen bir Kürde dönüşecektir. Bir gün, Lena kendisini kızlarıyla bir başına buldu. Abdurrahman Qasımlo ise mücadelesini hayatıyla ödedi. Viyanada, Temmuz 1989da, Ayetullah Humeyninin ardıllarının özel yetkilileri tarafından hazırlanan bir tuzakla öldürüldü; o barış müzakerelerinin başlatıldığına inanmıştı. Lena halen, yine de iki yüzlülüklerini yeterince iyi bilen bu fazlasıyla keskin zekalı ve ince fikirli adamın nasıl olup da İranlı yöneticiler tarafından verilen sözlere itimat edebildiğini soruyor kendi kendine.
"Helene Krulich" diğer kitapları
"Kürt Ülkesinde Avrupalı Bir Kadın" kitabı
Kürt Ülkesinde Avrupalı Bir Kadın isimli kitabının özetini ve Helene Krulich yazarın tüm kitaplarını bulabilirsiniz. Kürt Ülkesinde Avrupalı Bir Kadın kitabını inceleyebilir ve bu kitap hakkında yorum yazabilirsiniz. Helene Krulich isimli yazarın en son çıkan kitaplarını ve yeni çıkan kitaplarıkitap tanıtım yazısını okuyabilirsiniz.