Takip edin :
Güncelleme : 7.8.2020 12:27 - Cuma
Anaokulu


Kategoriler
Kitap
Kitap sitesinde yeni çıkan kitapları, son çıkan kitapları, kitap önerileri, en çok satılan kitaplar ve en çok aranan kitapları bulabilirsiniz. Ayrıca yazarlar hakkında bilgi edinebilir ve kitaplarını bulabilirsiniz.

Öncü Tiyatro ve Dijital Çağda Gösterim

Öncü Tiyatro ve Dijital Çağda Gösterim
Kitap Adı
:
Öncü Tiyatro ve Dijital Çağda Gösterim
Barkod
:
9786053992684
Basım Tarihi
:
2013-2
Sayfa
:
248
Boyut
:
160-230
Kapak Türü
:
Karton
Kağıt Türü
:
2. Hamur
Dil
:
Türkçe
Basım Yeri
:
İstanbul
Toplam Okunma :
758
Öncü Tiyatro ve Dijital Çağda Gösterim özeti
KİTAP HAKKINDA: Kitapta Yönetmenin Ortaya Çıkışı, Politik Tiyatro, Törensel Tiyatro, Dans Tiyatrosu gibi başlıklar altında 20. yüzyılın belli başlı oyun sanatı olgularının izlerini sürerken; Stanislaviski, Artaud, Brecht ve Grotowski gibi öncülerin yarattıkları büyük akımların birbirleriyle olan bağlantılarını da kavrayabileceksiniz. Yazarın kitabın ikinci baskısına eklediği Dijital Çağın Tiyatrosu adlı bölüm ise, dijital kültür, performatif dönüşüm, beden ve bedensel okuryazarlık, yeni uzam anlayışı, sahnenin arayüz olarak anlamı gibi konulara değinerek, postmodern ve dijital teknolojinin tiyatroya getirdiklerini ele alıyor. YAZAR HAKKINDA: İstanbulda İngiliz Kız Ortaokulu ve Arnavutköy Kız Kolejindeki orta öğreniminden sonra Viyana Üniversitesinde tiyatro bilimi okuyan Prof. Dr. Ayşın Candan, 1972 ile 1974 arasında ABDde New York Eyalet Üniversitesi Binghamtonda reji dalında yüksek lisans eğitimi gördü. Ardından bu kurumda bulunan Max Reinhardt Arşivinde asistan olarak çalıştı ve 1979da Viyana Üniversitesinde tiyatro bilimi konusundaki doktora öğrenimini tamamladı. Muhsin Ertuğrulun İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosunda, genel sanat yönetmenliği yaptığı son dönemde dört yıl dramaturg olarak çalışan ve reji asistanlığı ile yönetmenlik yapan Prof. Dr. Ayşın Candan, 1981-97 arasında Mimar Sinan Üniversitesi Sahne ve Görüntü Bölümünde öğretim üyeliğini sürdürdü. Bunun yanı sıra Anadolu ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarlarında, Marmara ve Boğaziçi Üniversitelerinde Tiyatro Tarihi, Dramaturgi ve Türk Tiyatrosu dersleri verdi. 1990da New Yorkta Fulbright, 1993te Berlinde Goethe Enstitüsü burslarıyla çağdaş tiyatro araştırmaları yürüttü. 1997de Viyana Üniversitesinde konuk öğretim üyesi olarak ders veren Candan, 1996dan bu yana Uluslararası Tiyatro Antropolojisi Okulu (ISTA) oturumlarına katılmakta, Yeditepe, Haliç ile İstanbul Bilgi Üniversitesinde öğretim üyeliği yapmaktadır. Cumhuriyet ve YeniYüzyıl gazetelerinde tiyatro eleştirileri kaleme alan Prof. Ayşın Candanın Oyun Tören Gösterim başlıklı kuramsal yazı derlemesi ve Oyuncunun Gizli Yaşamı (ISTA Yayını) adlı bir çevirisi bulunmaktadır.
"Öncü Tiyatro ve Dijital Çağda Gösterim" kitabı
Öncü Tiyatro ve Dijital Çağda Gösterim isimli kitabının özetini ve Ayşın Candan yazarın tüm kitaplarını bulabilirsiniz. Öncü Tiyatro ve Dijital Çağda Gösterim kitabını inceleyebilir ve bu kitap hakkında yorum yazabilirsiniz. Ayşın Candan isimli yazarın en son çıkan kitaplarını ve yeni çıkan kitaplarıkitap tanıtım yazısını okuyabilirsiniz.